Нагрубання молочних залоз

Фізіологічне нагрубання молочних залоз

У перші дні після пологів молочні залози залишаються м'якими та виділяють молозиво - перше молоко. Молозиво може бути різних кольорів. Іноді здається, що його дуже мало, але насправді воно виділяється
в потрібній кількості. У молозиві міститься багато речовин, що формують імунітет Вашої дитини.
Протягом 72 годин Ви помітите, що у Ваших молочних залозах відбуваються певні зміни. Вони наливаються, стають твердими і теплими; внаслідок збільшення кількості виділеного молока може з'явитися хворобливість, а молозиво починає змінюватися на зріле молоко. Цей період змін в молочних залозах називається фізіологічним нагрубанням.
Нормальним і поширеним явищем в цей час є відчуття легкого та помірного дискомфорту. Одні жінки відчувають його тільки протягом першої доби, в інших мам нагрубання може проявлятися сильніше і тривати кілька днів.
З часом Ваші молочні залози адаптуються і будуть виділяти саме ту кількість молока, яка необхідна дитині. При занадто сильному або тривалому нагрубанні необхідно звернутися за допомогою до консультанта з грудного вигодовування або лікареві. Часто висмоктуючи молоко, Ваш малюк допомагає впоратися з фізіологічним набухання молочних залоз. Це означає, що Ви повинні годувати грудьми не менше 8-12 на добу. Якщо Ваш малюк неправильно захоплює груди або рідко їсть, груди можуть переповнитися. (Зціджувати можна також для полегшення стану при нагрубанні молочних залоз).
При переповненні знижується еластичність грудних залоз і сосків, що може викликати додаткові проблеми з прикладанням до грудей і / або призвести до подразнення сосків.
Фізіологічне нагрубання молочних залоз повинно пройти протягом перших 4-5 днів. Якщо вказані симптоми не проходять, проконсультуйтеся з лікарем.

Патологічне нагрубання молочних залоз

Якщо проблема зберігається або через 7-10 днів Ви відчуваєте почуття переповнення або болю, можна зробити припущення про патологічне нагрубання молочних залоз в результаті неправильного спустошення грудей.
Неправильне прикладання до грудей може призводити до закупорки молочних проток, що, в свою чергу , викликає набухання молочних залоз.
Якщо при натисненні на груди (іноді в якомусь конкретному місці) Ви відчуваєте біль, також можливе почервоніння цієї ділянки.
Допомогти Вам може зміна позиції при грудному вигодовуванні, а також масаж хворобливої ділянки до та під час годування.
Часте годування гарантує приплив молока, однак Вам необхідно проконсультуватися з лікарем і переконатися, що дитина правильно бере груди.

Якщо молоко не зціджувати, воно залишиться в грудях, і організм отримає хімічний сигнал про скорочення
вироблення молока. При відсутності належного лікування тривале нагрубання молочних залоз призводить до зменшення лактації і викликає ризик виникнення маститу.
 

Мастит

Маститом називається запалення молочних залоз або тканин грудей. Мастит виникає в результаті внутрішнього або зовнішнього тиску, який викликає застій молока в грудях - лактостаз. До маститу приводить тривале нагрубання молочних залоз, а також недоліковані тріщини сосків.


Ознаки маститу:

  • хворобливість конкретної ділянки грудей
  • почервоніння і підвищення температури ділянки грудей
  • загальне нездужання
  • симптоми, що нагадують грип
  • висока температура

Для діагностики та лікування необхідно проконсультуватися з лікарем.


лікування:

  • Часте годування і / або зціджування з метою облегшення симптомів нагрубання молочних залоз і підтримки лактації
  • Відпочинок
  • Масаж грудей, особливо хворобливої ділянки
  • Обгортання гарячою фланелевою тканиною до годування для стимулювання припливу молока
  • Вам можуть знадобитися ліки - проконсультуйтеся з лікарем

Посилання

Коттерман К. Дж. . Ослаблення тиску: простий засіб підготовки ареолів для полегшення прикладання до грудей при нагрубанні молочних залоз.
Журнал «Лактація у людини», травень 2004 р.; 20 (2): 227-37.
Хьюменік С. С., Хілл П. Д., Андерсон М. А. . Нагрубання молочних залоз: типи захворювання і деякі результати розвитку.
Журнал «Лактація у людини», червень 1994 р.; 10 (2): 87-93.
Фетерстон C. Мастит у годуючих жінок: психологія або патологія? Журнал «Грудне вигодовування», березень 2001 р.; 9 (1): 5-12
Лоуренс Р. і Лоуренс Р . Грудне вигодовування: керівництво для фахівців-медиків, 6-е видання St. Louis: Mosby;
2005: 278-281.
Олсен С. Г., Гордон Р. Є. - мл. Захворювання грудей у ​​матерів-годувальниць. Журнал «Американський сімейний лікар», травень 1990 р.; 41 (5): 1509-16.
Робертс К. Л. . Порівняння ефективності охолоджених пелюсток капусти і гелевих пакетів для полегшення симптомів нагрубання молочних залоз. Журнал
«Лактація у людини», березень 1995 р.; 11 (1): 17-20.
Сендберг С. А. Лікування нагрубання молочних залоз холодом у годуючих матерів, що недавно народили [магістерська дисертація].
Сент-Пол, Мічиган: Коледж Святої Катерини; 1998
Сноуден Х. М., Ренфрю М. Дж., Вулрідж М. У . Лікування нагрубання молочних залоз
в період лактації. Кокранівська база даних, 2001 р.; (2): CD000046.
Уолкер M. Грудне вигодовування і нагрубання молочних залоз. Тези, доповіді про грудне вигодовування, листопад 2000 р.; 20 (2): 11-12. Можна знайти за адресою:
www.lalecheleague.org/ba/Nov00.html